Colón je přístavní město v Panamě, jehož břehy omývá Karibské moře. Z toho důvodu je Colón častým odrazovým můstkem cestovatelů, kteří touží poznat nejrůznější krásy Karibiku. Opomenout prohlídku samotného Colónu by ale byla chyba. Nejenom, že zde můžete vidět v akci slavný Panamský průplav, ale můžete také zažít bohatý noční život a poznávat místní historii.
Mnoho lidí jezdí do Colónu také za nákupy nezatíženými daněmi. Ve městě se nachází rozsáhlá duty free zóna, kam míří kroky mnoha lokálních obchodníků i cestovatelů. Colón je kromě města i název celé provincie, která skrývá hned několik zajímavých destinací. Navštívit zde můžete přírodní parky, kde se seznámíte zblízka s panamskou faunou a flórou i typickou domorodou vesnicí, kde se zúčastníte starobylých tradic. Ať už cestujete napříč Panamou nebo se chystáte proplout Karibikem, navštivte Colón a poznejte jeho taje.
Pokud je Colón vaší zastávkou na další cestě, která nezahrnuje i Panamá, pak se nesmíte nechat připravit o jedinečný zážitek v podobě návštěvy Panamského průplavu. Tento moderní div světa pomáhá lodím překlenout pevninu mezi Atlantským a Tichým oceánem za pomoci systému zdymadel, která si můžete v Colónu prohlédnout přímo v akci. Lodě jsou tady vyzdvihovány až do výšky 30 metrů u zdymadla v jezeru Gatún. Jedná se o největší zdymadlo v celém Panamském průplavu a v jeho okolí najdete plošiny určené čistě pro pozorování procesu přesunu lodních obrů. U zdymadla Agua Clara pak můžete zavítat do návštěvnického centra, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o průplavu a jeho stavbě.
Když vás přestane bavit sledování inženýrského zázraku, můžete se odreagovat poznáváním panamské přírody. La Granja Campo y Aventura je ekoturistické centrum a přírodní rezervace pár kilometrů od centra Colónu. Nudit se tu nebudou ani dobrodružné typy. Kromě procházek po okolí totiž můžete vyzkoušet jízdu v kajaku, lanový skluz či se podívat na okolí z hřbetu koně.
Zájemci o historii by se měli vydat do pevnosti San Lorenzo. Postavená v 16. století španělskými osadníky, pevnost sloužila jako strategický bod obrany pro řeku Rio Chagres. Kromě toho hrála pevnost San Lorenzo velkou roli v kontaktu mezi jižní Amerikou a zbytkem světa. Především se odtud vyváželo zlato a stříbro, hlavním „dovozním artiklem” byli afričtí otroci.
Kombinací poznávání historie a okolí je vyjížďka železnicí postavenou speciálně pro Panamský průplav, která zde funguje již od roku 1855. Prohlídková cesta trvá přibližně 1 hodinu a poskytuje velké množství krásných pohledů na okolní kopce, hory a azurové pobřeží.
Pokud máte dobré časové možnosti, zkuste strávit alespoň pár hodin přímořském městečku Portobelo. Můžete se věnovat plavání či šnorchlování v průzračné vodě či navštívit památky jako pevnost San Jeronimo, postavenou v 18. století. V Portobelu se také nachází kulturní centrum Casa de la Cultura Congo, která je věnována kulturnímu bohatství jižní Ameriky a Afriky (odkud sem doputovalo mnoho předků současných obyvatel).
Přímo v Colónu najdete tzv. La Zona Libre, neboli volnou nákupní zónu, kde lze pořídit mnoho druhů zboží duty free. I když je lákavá pro mnoho turistů, vězte, že s plným baťohem např. levné elektroniky odsud neodejdete. Většina obchodníků prodává pouze ve velkém a jejich produkt je následně rovnou odvezen na letiště. Parfémy či jiné suvenýry a dárky zde pořídit lze a není s tím žádná potíž. Jenom neočekávejte, že s sebou na letiště potáhnete kufr plný neprocleného zboží.
Na panamské kuchyni se podepsal dlouhotrvající vliv velkého množství kultur, které se zde po staletí setkávají, od původních amerických obyvatel až po španělské či africké přistěhovalce. Hlavní rozdíl mezi panamskými jídly a pochoutkami z okolních středoamerických či karibských zemí je v jejich pálivosti. Lidé z Panamy si nepotrpí na příliš ostré jídlo, takže o svůj jazyk se bát nemusíte.
Velmi oblíbeným pokrmem je Ropa Vieja. Jedná se o pozvolna vařené hovězí, které je nakořeněné směsí z pepře, římského kmínu a oregana. Dobře připravená Ropa Vieja se doslova rozpouští v ústech a je nesmírně lahodná. K masu se zde nepodávají hranolky (někde je na menu najdete, ale proč nevyzkoušet něco nového), místo nich dostanete fritované plantýny. Tato příloha má název tostones a plantýn je zvláštní druh banánu, který se v Panamě a okolních oblastech používá při vaření. Pokud vás honí mlsná, vyzkoušejte jeden z mnoha kokosových dezertů, například Cocadas. To jsou pečené kuličky z kokosu, mandlového extraktu, vanilky, kukuřičného škrobu a kondenzovaného mléka
Panama lež v tropech a teploty podle toho také vypadají. Rtuť teploměru málokdy spadne pod 26 stupňů Celsia. Existují zde 2 hlavní roční období, období sucha a období dešťů. Protože během období dešťů horko neustává a v kombinaci s vlhkostí vzduchu tvoří nedýchatelnou atmosféru, doporučíme cestu v suchém období. To znamená mezí prosincem a říjnem.
Bohužel, i když je Panama obecně velmi bezpečná země, Colón představuje výjimku. Turisticky oblíbená místa jako zdymadlo Gatún, Portobelo a ostatní velké riziko nepředstavují, ale samotný Colón, především po setmění může být velmi nebezpečný. Procházka Colónem o samotě se nedoporučuje a navštívení duty free zóny nestojí za to, pokud s sebou nemáte důvěryhodného místního průvodce. Rizika nejenom pro turisty mají na svědomí místní gangy, jejichž aktivita je bohužel v Colónu velmi silná. Výlet do okolních oblastí za to stojí, buďte ale dostatečně obezřetní.
V Panamě se sice oficiálně platí měnou zvaná balboa, reálně se ale o ni vůbec nemusíte zajímat a stačí u sebe mít dostatek amerických dolarů. Kurz balboa je s americkou měnou pevně spjat a je tedy zbytečné si složitě měnit peníze až na místě. Místo toho si raději s předstihem vyměňte koruny za dolary u nás při výhodném kurzu. Pořiďte si jich však dostatek, protože platba kartou je v Panamě problematická a často není možná vůbec. Cenové poměry v Panamě nebudou pro české cestovatele příliš velkým šokem, protože jsou velmi podobné našim cenám. Tak například za láhev vody zaplatíte 1 dolar a v restauraci po vás budou za oběd chtít 10–20 dolarů (počítejte i se spropitným).
Nejjednodušším způsobem, jak se do Colónu dostat, je využít jedné z možností dopravy z hlavního města Panamá, které leží velmi blízko. K cestě můžete využít buď přímý autobus, který jezdí ze stanice Albrook (hlavní autobusový terminál v Panamá). Lístek stojí pár dolarů a autobusy odjíždějí každých 30 minut. Cesta do Colónu trvá autobusem přibližně 75 minut. O něco dražší variantou je cesta již výše zmíněnou železnicí Panamského průplavu. Cesta tam vás vyjde na 25 dolarů, ale jedná se o unikátní zážitek, do kterého se vyplatí investovat. Zvolit můžete i cestu taxíkem, tu ale nedoporučujeme, pokud příliš nespěcháte. Cesta do Colónu taxíkem vás totiž přijde na nějakých 125 dolarů a výš.