Panamá (někdy také známé jako Panama City) je hlavním městem středoamerického státu Panama a povinnou zastávkou pro mnoho cestovatelů, kteří objevují krásy Karibiku. Jedná se o velmi moderní, kosmopolitní metropoli, která je unikátní svou kombinací současné architektury, dynamického nočního života a historických památek. Velkým lákadlem je samozřejmě Panamský průplav, triumf stavebního inženýrství a jeden z novodobých divů světa, který rozhodně stojí za návštěvu.
Panamá představuje nejlepší odrazový můstek pro poznávání latinskoamerické kultury a historie, vzhledem k dobré dostupnosti i dopravní infrastruktuře. Na své si zde přijdou i milovníci přírody, protože hlavní město se nachází v blízkosti velké přírodní rezervace, kde se návštěvníci mohou zblízka seznámit s krásami deštného pralesa. Panamá nikdy nespí a je jenom na vás, jestli strávíte čas chozením po nesčetných památkách, nakupováním na rozlehlých trzích nebo se oddáte tanci v nočních klubech. Návštěva hlavního města Panamy je jedinečný zážitek, který se vám navždy vryje do paměti.
Ať už jste v Panamá jenom na skok nebo zde trávíte několik dní, byla by neuvěřitelná škoda nenavštívit hlavní atrakci celého města – Panamský průplav. Historie průplavu je spletitá a zajímavá. Blíže se s ní můžete seznámit v muzeu věnovaném pouze průplavu, které se nachází v Casco Viejo. Po historické předehře je čas na reálnou návštěvu průplavu. Nejlepší je začít v návštěvnickém centru v Miraflores, kde budete mít možnost přímo pozorovat proplouvající lodě systémem zdymadel. Celý průplav měří 81, 6 km a obří lodní kolosy se zde musí vejít do prostor širokých 150 až 300 m. Kdybyste náhodou dostali při pozorování průplavu hlad, zaskočte si do restaurace Atlantic & Pacific Co., kde můžete ochutnat místní speciality, zatímco se před vámi v úzké části průplavu pomalu posouvají lodní obři.
Procházka v Casco Viejo by neměla skončit pouhou návštěvou muzea. Pro mnohé z místních i turistů se jedná o nejoblíbenější část města, kde na vás dýchne historická atmosféra Panamy, kterou dnes již tak neuvidíte. Celá čtvrť je chráněnou památkou UNESCO a žije autentickým středoamerickým životem. V bludišti krásných restaurovaných budov ve španělském koloniálním stylu zde najdete velké množství restaurací, butiků, hotelů, ale také obytných domů, ze kterých se po celý den linou latinskoamerické rytmy. Casco Viejo je oázou pro každého, kdo touží opustit hektickou atmosféru velkého města. Hlavní místní dominantu zde představuje bělostná katedrála sv. Marie. Ti, kteří chtějí sáhnout co nejhlouběji do historie Panamá, také nesmí vynechat Panamá Viejo neboli starou část Panamá, kde jsou dodnes zachovány zbytky z původního osídlení v 16. století.
Pokud vás ve škole místo dějepisu více bavila biologie, zavítejte do Biomusea. Nejen, že se zde dozvíte mnohé zajímavosti o panamské přírodě, ale můžete obdivovat i velmi excentrickou architekturu budovy, ve které muzeum sídli. Na svědomí ji má světoznámý architekt Frank Gehry (mimo jiné spoluautor designu Tančícího domu v Praze). Ideálně by pak vaše kroky (nebo spíše objednaný taxík) měly směřovat do národního parku Soberania, který se nachází cca 20 km za hranicemi města. V parku se můžete kochat pohledem na faunu i floru středoamerického deštného pralesa. Setkáte se zde s tukany, papoušky, opicemi ale také třeba s jaguárem. Jenom kousek za velkoměstskou džunglí se zde nachází džungle opravdová.
V noci se pak můžete vrhnout do víru salsy ve světoznámých klubech jako Tantalo, Casa Jaguar či Chupitos 507. Před odjezdem nezapomeňte nakoupit suvenýry na jednom z místních trhů, z nichž ty nejlepší najdete především v Casco Viejo.
Panamská kuchyně je zajímavou směsí vlivů z Afriky, Španělska a kultury původních amerických obyvatel. Panama je místem, které doslova spojuje dva kontinenty a na místním jídle je to poznat. Na talíři se zde často potkává tropické ovoce a bylinky používané původními obyvateli s přísadami typickými pro jiné americké oblasti. Na rozdíl od blízkého Mexika a okolních karibských oblastí vám u většiny jídel v Panamě nehrozí, že byste neunesli jejich pálivost. Oblíbenými ingrediencemi jsou kukuřice, rýže, pšeničná mouka, ale také exotičtější suroviny v podobě juky a plantýnů (velké banány určené převážně na vaření). Z mas se zde nejčastěji objevuje kuřecí, hovězí, vepřové a díky blízkosti pobřeží také velké množství plodů moře.
V restauraci neprohloupíte, když si objednáte Ropa Vieja. Pokud umíte španělsky, tak se možná zastavíte nad názvem, který doslova znamená „staré šaty”. Ve skutečnosti si ale místo špinavých hadrů pochutnáte na pomalu vařeném hovězí smíchaném s černým pepřem, římským kmínem a oreganem. Vhodné jak k obědu, tak i k posilňující snídani. Místo oblíbených smažených hranolek preferují lidé z Panamy tostones, neboli fritované plátky plantýnů. Další smaženou pochoutkou je místní verze kukuřičné tortilly, která místo tenké placky připomíná malý kukuřičný karbanátek. V dezertech místní milují kokos. Nejznámější z kokosových dobrot jsou Cocadas, malé pečené kuličky z kokosu, mandlového extraktu, vanilky, kukuřičného škrobu a kondenzovaného mléka.
Panama se nachází v tropech, a proto zde existují pouze dvě roční období – období sucha a období dešťů. Suché období je kratší a trvá od prosince do března. Jedná se o nejlepší dobu pro návštěvu Panamy, pokud se chcete vyhnout sprškám, ale výlet do Panamy během období dešťů má rozhodně svoje kouzlo. Celá země je obklopená zelení, která nejlépe vynikne právě v období dešťů. Po celý rok se zde připravte na skutečně tropické teploty, které málokdy spadnou pod 26 stupňů Celsia. Během období dešťů jsou teploty o něco vyšší a v kombinaci s vlhkostí vzduchu někdy vytvářejí velmi těžkou, dusivou atmosféru.
Hlavní město Panamy je velmi bezpečné, neplatí to však o všech jeho zákoutích ani pro celou zemi. Bohužel, násilné gangy spojené s drogovými kartely jsou ve střední Americe velmi aktivní a nevyhýbají se ani Panamě. Vy byste se tedy měli vyhýbat volnému procházení po městě po setmění, zejména mimo centra turistické aktivity. Existuje zde totiž reálné riziko přepadení, především v chudých čtvrtích jako El Chorillo. V místech s velkým množstvím turistů vás nikdo nepřepadne, dávejte si ale dobrý pozor na peněženku a další cennosti, protože bývají terčem kapsářů.
Název oficiální měny v Panamě je balboa, ale reálně se s ní setkáte mnohem méně než s americkými dolary. Kurz panamského balboa je na měnu Spojených států fixovaný a většina lidí pro běžné potřeby volí americké peníze. Nakoupit za výhodný kurz tedy můžete dolary u nás a v Panamě do směnárny vůbec nemusíte. Rozhodně si připravte dostatek hotovosti, protože placení kartou zde není tak běžné a budete ji potřebovat při cestování pomocí místní veřejné dopravy. Ceny se zde pohybují na podobné úrovni jako u nás. Za jídlo v běžné restauraci zde zaplatíte mezi 10 až 20 dolary. Jedna láhev vody vás přijde na 1 dolar a za suvenýr v podobě lahvičky panamského rumu zaplatíte asi 3 dolary.
V blízkosti Panamá leží mezinárodní letiště Tocumen, kam se z Prahy dopravíte například s Air France s přestupem v Paříži. Tak jako u letů do jiných amerických zemí je potřeba počítat s dlouhou dobou přeletu nad Atlantikem, která trvá zhruba 12 hodin. Připravte se tedy na jet lag a únavu. Podobně jako u nás vás po příletu obklopí taxikáři, jejich ceny ale za odvoz z letiště jsou přemrštěné. Využijte raději autobus do centra, který vás bude stát přibližně 2 dolary.