Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Asie

Uzbekistán: průvodce

11°C
Aktuálně
14.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
UZ flag

Uzbekistán

Hodnocení průvodce: 8.5

Země ležící na hedvábné stezce v sobě skrývá velké architektonické divy, které ještě neobjevily masy turistů. V mnoha městech můžete obdivovat mohutné minarety, mešity nebo další chrámy zdobené malovanými dlaždicemi a barevnými kopulemi. Člověk si v Uzbekistánu připadá maličký ale ohromený. Velká země skrývá kromě vlastní kultury také přírodní krásy a část Uzbekistánu je vyprahlá ale omamná poušť.

Uzbekistán najdete mezi Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Jde o jednu z bývalých republik Sovětského svazu. V jedné části jejich historie bychom si tedy rozuměli. Rozdílní jsou od nás Uzbeci ve své víře, většina obyvatel jsou muslimové. Uzbekistán má za sebou dlouhou historii začínající už Perskou říší. Arabové následně do země přinesli právě Islám, který tam zůstal. Staré civilizace udělali z tajemného Uzbekistánu přesně takovou majestátnou krásku, kterou dnes je.

Průvodce pro oblíbené destinace: Uzbekistán

Co navštívit v Uzbekistánu

Již zmíněná architektura vám zabere spoustu času z vaší návštěvy. Ojedinělé stavby se nacházejí hned v několika městech. Můžete po zemi cestovat a nechávat si vyrazit dech znovu a znovu. Ve městech objevíte zdejší kulturu, dozvíte se něco o místním náboženství, nebo se jen dáte do řeči s Uzbeky. Pokud vám po toulkách městy zbyde čas, můžete se vydat za krásami přírody k jednomu z místních jezer. Na východě země můžete vlastní nohou vkročit do pouště. Pokud budete objevovat Uzbekistán v zimě, najdete tu několik lyžařských středisek.

Návštěvu Uzbekistánu započněte v jeho hlavní metropoli, kterou je Taškent. Město bylo v roce 1966 z velké části poškozeno zemětřesením, přesto nabízí spoustu krásných míst a starodávných staveb. Mnohé o historii tohoto města zjistíte ve Státním muzeu historie. Za návštěvu stojí Timurovo náměstí a Náměstí Chast Imom, kde se tyčí třeba Barakchánova medresa, Moji Muborak a ostatní stavby. Jedinečnou atmosféru načerpáte na velkém bazaru Džuva bazar, který funguje již několik stovek let.

Přímo z hlavního města se vydejte do metropole zvané Chiva. Právě tady se nachází Páteční mešita, jejíž historie se váže z 10. stoletím. Obdivovat můžete architekturu rezidence Kunja ark nebo se zastavíte u některé z vyhlášených medres – Mazare Šarif, Mahmuda Pavlavana a Islama Hodži. Pakliže se vaším cílem mají stát ještě starší památná místa, zamiřte do Šachrizabzu. Komplex Dorus Saodat, Bílý palác a různé hrobky. To je jedno z významných míst hedvábné stezky, kde se mimochodem narodil sám Timur Veliký.

V poznávání historie Uzbekistánu můžete pokračovat ve městě Buchara. To si užívalo největší prosperity asi 2000 let před naším letopočtem. Patří tak k historickým klenotům země a je právoplatně na seznamu světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí náměstí Poi Khalon, pevnost Ark a mauzolea Ismaila Samanida a Chasma Ayub. Relaxovat lze na populárním místě Lab-i-Hauz. Potom se vypravte třeba k mešitě Magak-i Attari. Ještě vzdálenější pohled do historie vám zprostředkuje město Samarkand. Na jeho území si vychutnáte příjemnou atmosféru na náměstí Registan, zamíříte k mauzoleu Gur-i Amir a zastavíte se u mešity Bibi Chanum. Původní město stávalo na kopečku Afrosiyob, kde lze spatřit nástěnné malby.

Poznávání Uzbekistánu je skutečně nekonečnou záležitostí. Dokazuje to například oblast Karakalpastán, což je v podstatě autonomní republika s významnými archeologickými nalezišti. Těmi jsou Ajaz kala a Toprak kala. Vypravit byste se měli také k vyhlášenému poutnímu místu Nurata. K vidění jsou pozůstatky starověkého paláce, Namazgokhova mešita a medrasa šejka Khasana Nuri. Vaším následujícím cílem bude soutěska Sarmyš Saj poblíž města Navoiy. Právě zde lze na stěnách pozorovat historické petroglyfy v množství několika stovek.

Uzbekistán však není jen zemí starodávných památek a jedinečné historie. Těšit se můžete také na spoustu přírodních zajímavostí. Za úchvatnými scenériemi se rozjeďte do Národního parku Chatkal. Divoké horské řeky, spousta vzácných druhů zvířat, zelená příroda, ledovce a bující zeleň. Právě na tomto místě se vám dostane od každého kousek. Přesunout se můžete k Ferganské kotlině, kde se můžete těšit především na zelenající se vrcholky hor. Projet si můžete třeba sedlo Kamčik nebo budete směřovat k vrcholku Čatkal.

Při návštěvě Uzbekistánu neopomínejte ani na vodní plochy. K těm nejvýznamnějším patří bezpochyby jezero Charvak obklopené horami, kde se budete věnovat nejrůznějším vodním aktivitám. Za zmínku stojí Aralské jezero, které patřilo kdysi k celosvětově velkým a dnes postupně vysychá. Pomyslným odrazovým můstkem se pro vás stane přístav Mojnak, popřípadě město Nukus. Podobné vysychající scenérie nabízí také jezero Ajdarkul.

Místní kuchyně

Jak se v Uzbekistánu během jeho dějin mísily kultury, stejně tak se mísila i jeho kuchyně. Peršané přidali do jejich pokrmů zálibu ve sladkém, Kazaši pak masité pokrmy a Rusové moučná jídla. Poznávacím znakem uzbecké kuchyně jsou nudle na několik způsobů a používání koření jako je kurkuma, oregano neb koriandr. Typický pokrm se jmenuje plov. Je to vždy rýže s masem, kterou místní různě dochucují. Přidávají do ní například mandle, rozinky, šafrán, zeleninu nebo houby. Maso jedí Uzbeci hodně a rádi. Příliš často zde nenajdete drůbež ani ryby. Typické jsou jejich šašliky neboli špízy. Jsou vytvořené z masa, které je nakládané v cibuli s anýzem a pálivou paprikou. Oblíbenou pochutinou je ovoce, kterému se v horké zemi daří. Obzvláště často zde narazíte na melouny. Jídlo se zapíjí nejčastěji čajem. Některé čaje jsou velmi složité na přípravu a jejich vaření i vychutnávání je téměř rituálem.

Pakliže bychom měli být konkrétní v případě uzbeckých pokrmů, za zmínku stojí určitě jídlo zvané pilaf, což je rýže v kombinaci s cibulí, zeleninou a masem. Vyhlášené jsou také plněné knedlíky manty a plněné taštičky samsa ve tvaru trojúhelníku. Milovníci polévek jistě nepohrnou zeleninovou verzí šurpa a vyznavači těstovin si dají nudlový pokrm zvaný laghman. Kromě zmíněného tradičního čaje můžete vsadit také na nápoj ajran vyráběný z jogurtu a vody. Místní si potrpí i na kvalitním kefíru a výjimkou není ani víno. V Uzbekistánu se totiž nachází několik menších vinařství se značnou popularitou.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Uzbekistán

  • Uzbekistán – perly Hedvábné stezky
    Uzbekistán - Uzbekistán

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré