Buchara neboli Bukhara, to je jedno ze známých uzbeckých měst, se kterým se pojí bohatá historie. Páté největší město Uzbekistánu zabírá plochu 143 kilometrů čtverečních a žije zde asi 270 tisíc obyvatel. Většinu populace tvoří Uzbeci, jen z části jsou to Rusové a Tádžikové.
Toto území bylo okupováno již dlouhá staletí před naším letopočtem. K oficiálnímu založení města Buchara došlo v roce 500 před naším letopočtem. Město dostalo řadu jmen, které jsou v jiných jazycích platná ještě dodnes. Za zmínku stojí například Bumiskat, Madinat al Sufriya neboli měděné město a Madinat Al Tujjar alias město obchodníků.
S městem se pojí řada zajímavých legend, a ne nadarmo bylo již v dřívějších dobách označováno jako město muzeí. Dlouhá léta šlo o centrum obchodu. Dnes je mimo jiné centrem vzdělání, kultury a náboženství.
Město jako takové si vás podmaní přemírou architektonických památek, kterých jsou doslova desítky. Nejpopulárnější je historické centrum města, jenž bylo v roce 1993 zaneseno na seznam světového dědictví UNESCO. A jaké nejvýznamnější cíle by vám rozhodně neměly ujít?
V první řadě byste se měli zaměřit architektonické komplexy města. Je to například komplex Po-i-Kalyan, kde se rozléhá Kalyanský minaret jinak řečený Minâra-i Kalân. Jde o jednu z nejznámějších staveb, která bezkonkurenčně dominuje historické lokalitě. Věž je vysoká 45,6 metrů a kolem středu je točité schodiště. Další zajímavou stavbou je Kalânova mešita, jejíž dokončení je odhadováno na rok 1514. Do mešity se vejde až 12 tisíc lidí. Obdivovat na ni budete detailní stavební umění. Třetí dominantní stavbou tohoto komplexu je Mir-i Arab Madrassah vzrůstající v letech 1535 až 1536.
Vyhledávaný je také komplex laboratoře Hauz, kde navštivte Lab-i Hauz. Jde o vrchol architektonického souboru z 16. a 17. století, kolem něhož se nachází několik udržovaných rybníků a zeleň. K vidění je několik částí objektu, včetně nepřehlédnutelné kovové sochy Nasruddina Hodje. V objevování krás města Buchara můžete pokračovat v architektonickém komplexu Bahoutdin, jehož zakladatelem byl Naqshbandi. V rámci této oblasti lze pozorovat mešitu Muzaffarkan, Abdul-Lazizkhan, mešitu Khakim Kushbegi a náhrobek Bahoutdin. Místo je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nepřehlédnutelnou historickou památkou Buchary je masivní pevnost Archa Bukhara, která za svými hradbami ukrývá plochu asi 3,96 hektarů. Původní část pevnosti byla postavena již v 5. století. Postupně přibyly další prvky, jako třeba dvě věže v 18. století. Nyní je pevnost Archa Bukhara vyhledávanou turistickou atrakcí a nachází se v ní muzeum. Vedle pevnosti máte možnost navštívit i zajímavá mauzolea. Jedním z nich je například mauzoleum Chashma-Ayub jinak přezdívané jako Jobův pramen. Krásné je také mauzoleum Ismaila Samaniho pocházející z 9. až 10. století. To se pyšní jednou z nejuznávanějších architektur široko daleko. Místní svatyně je považována za nejstarší vůbec. Za zmínku stojí také mauzoleum Muhammad Ali Jinnah.
Vzhledem k tomu, že město je silně spjato s náboženstvím, obdivovat budete i tamní mešity. Jako první zkuste mešitu Bolo Haouz z roku 1712. Ta je mimochodem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Dále je to mešita Char Minor jinak zvaná mešita Chor Minor. Ta je situována severovýchodně od komplexu Lyabi Hauz. Stavba se pyšní svým neobvyklým exteriérem, a naopak interiérem typickým pro středoasijskou mešitu. Její součástí jsou čtyři věže s dekorativními motivy. Hned poté se přesuňte k mešitě Magoki Attori postavené v 9. století. Ta byla svého času poničena a následně znovu obnovena. Zachovala se z ní stará část pocházející z 12. století. Ve městě Buchara leží také známá mešita Mir Sayyid Ali Hamadani, kterou byste neměli vynechat.
Směřovat můžete k nejstarší mešitě zvané Magarhi Attar. Ta byla naposledy zrekonstruována v 16. století. Historickou stavbou je i Faizullah Khojaevův dům. Užívat si budete také jedinečné atmosféry tamních bazarů, což dokazuje bazar Taqi Sarrafon. Vyrazit můžete třeba na bazar výrobců čepic Taqi-Telpak Furushon nebo na bazar klenotníků nesoucí název Taqi-Zaragon.
Výlet za historií si pochopitelně udělejte i mimo město Buchara. Vaším cílem se stane letní palác Sitorai Mohi Hosa asi šest kilometrů od města. Nebo to bude mauzoleum Bakhautdin Naqshband se svatyní Sufi a starou hrobkou. Výzvou je také nekropole Chor-Bakr po náročné obnově.
V okamžiku, kdy budete mít poznávání Buchary dost, přichází na řadu náležitý odpočinek a relaxace v některých z tamních lázní – Hammam Borzi Kord, Hammom Kunjak a Hammom Zabiyon-Dabiyon. Když do města vyrazíte na přelomu července a srpna, máte možnost stát se nedílnou součástí folklóru a módní přehlídky zvané Nadir Divanbegi Medressa.
Kuchyně ve městě Buchara je ryze uzbecká. Mezi pokrmy převládá skopové maso, ale také pečivo a těstoviny. Oblíbenými ingrediencemi jsou rýže, mrkev, cibule, cizrna, rozinky a zelenina. Vynikající jsou místní polévky, třeba ta zvaná Skurpa. Z hlavních jídel ochutnejte Kebab a pokrmy jako Dimlana, Chuchvara, Manty a Somsa. Zapomínat nesmíte ani na národní pokrm Plov. Ať už v Buchaře snídáte, obědváte nebo večeříte, pochutnáte si na horkém zeleném čaji. Ten je národním nápojem. Svůj kulturní význam tu má také černý čaj. Pokud si chcete dát po dobrém jídle něco sladkého, obvykle to budou dezerty ze sušeného ovoce a ořechů.
Do kategorie levného stravování patří v Buchaře podniky jako Xon Atlas, Terrace Eco Cafe a Amulet Restaurant. Kvalitativně lepší restaurace jsou Ayvan Restaurant, Mavrigi Restaurant, National House Rustam a Doston House Bukhara. Ve městě se pochopitelně nachází i specialisté na tradiční pokrmy. Jmenovat lze restaurační zařízení The Old House Restaurant, Chinar, Restaurant Old Bukhara a Minzifa.
V uzbeckém městě Buchara zažijete klasické střídání ročních období. Nejteplejší je pochopitelně léto, a to od června do srpna, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 19,5 °C až 37 °C. Toto období je v podstatě bez jakýchkoliv srážek. Opakem toho je zima, kdy teploty v lednu klesají pod bod mrazu. Průměrný rozsah teplot bývá od -3 °C do 7 °C, přičemž je třeba počítat se sněhovými srážkami. Z globálního hlediska to však není nic hrozného, protože celoroční úhrn bývá kolem 135 milimetrů. Během roku proprší asi 70 dnů.
Město Buchara je poměrně bezpečné a pojí se s průměrnou kriminalitou. Když se budete během dne pohybovat mezi památkami a v turisticky vyhledávaných oblastech, budete se cítit bezpečně. V noci se raději nepouštějte do žádných odlehlejších čtvrtí, kde už by mohlo hrozit nebezpečí. Myslete na to, že v Buchaře je vyznáváno muslimské náboženství, takže na veřejných místech se lze setkat se zákazem pití alkoholu. Určitě se vyhýbejte jakýmkoliv homosexuálním kontaktům. Setkat se lze také se zákazem fotografování v některých oblastech. Nesnažte se zvěčnit například policii nebo vojenské složky. Když budete dodržovat tyto zásady, dovolenou ve městě Buchara si užijete bez jakýchkoliv komplikací.
Uzbecké město Buchara je z pohledu cenových nákladů levné. Ceny za některý sortiment a služby jsou tu hluboko pod evropským průměrem, a dokonce i výrazně nižší nežli v České republice. Zde je několik příkladů průměrných cen.
Do uzbeckého města Buchara se můžete přepravit letecky. Z Prahy směřujte na mezinárodní letiště Bukhara International Airport. Náklady na let se pohybují od 10 000 Kč a doba letu je díky přestupům kolem deseti hodin. Pokud se budete pohybovat v jiných městech Uzbekistánu, můžete do Buchary dorazit s pomocí vlaku.