Hai Phong, někdy také zvaný „město hořících stromů“, je významný severovietnamský přístav. Podle počtu obyvatel se potom jedná o třetí největší město. Nachází se zhruba 100 kilometrů od hlavního města Hanoje, a do dnešních dnů si zachovalo zbytky svého koloniálního vzhledu.
Město je proto velkým lákadlem pro turisty, jelikož si zde přijdou na své jak příznivci historie a architektury, tak ti lidé, kteří si potrpí spíše na relaxaci, koupání a objevování místních tradic či kuchyně. Hai Phong také může sloužit jako skvělé výchozí centrum pro cestování po severním Vietnamu.
Ať už tedy cestujete z jakéhokoliv důvodu, v Hai Phongu se pro vás něco najde.
Hai Phong byl vždy centrem velmi důležitého regionu ve Vietnamu, a tato role zanechala na městě svůj otisk. Zejména milovníci historických památek si zde opravdu přijdou na své. Hai Phong kombinuje stavby budhistické, koloniální i velmi moderní, které značí proměnu, kterou město v posledních letech prodělává.
První z mnoha chrámů, které ve městě najdeme, je takzvaná pagoda Du Hang. Byla postavena v pozdním 17. století, za vlády vietnamské císařské dynastie Ly. Celý chrámový komplex se skládá ze zmíněné pagody, zvonice, a dále nádherných zahrad. V těch můžete obdivovat jak známou kolekci bonsají, tak jezírko plné ryb a želv, které můžete krmit. Celý komplex je využíván jako odpočinkové místo, zejména zahrady jsou doplněny o mnoho altánů, laviček a dekorací. Přesto se ale jedná o náboženskou svatyni, takže je doporučováno se podle toho obléknout i přizpůsobit své chování.
Velmi zajímavý a důležitý je i druhý chrám, který ve městě najdeme, zvaný Nghe. Ten je spojen s mnohem větší mírou historického symbolismu. Zasvěcený je totiž generálce Le Chan. Tato vietnamská národní hrdinka ubránila zemi v roce 43 před čínskou invazí a podle pověsti založila právě město Hai Phong. Nejkrásnější část výzdoby tohoto chrámu tvoří sochy. Přestože chrám vzniknul jako malá kaple, v průběhu staletí se rozrostl ve významné centrum lokálního náboženského života.
Z dob nadvlády Francie se ve městě dochovaly dvě významné stavby. První z nich je Městské divadlo, jindy také zvané Velké divadlo. Nachází se na stejnojmenném náměstí a bylo postaveno v roce 1904 jakou součást francouzské zástavby ve městě. Dodnes si zachovalo svůj šarm a eleganci, takže se zde ročně koná nespočet koncertů a významných událostí. Okolní náměstí je velmi zajímavě řešeno, a hodí se zejména na večerní procházky díky osvětlení, které vytváří s květinovými záhony obzvlášť zajímavou atmosféru. Mimo jiné zde najdete i výše zmíněné hořící stromy, podle kterých získalo město své přízvisko. Jedná se o původem madagaskarskou dřevinu jménem Delonix regia. Ta se může pochlubit záplavou rudých květů, které vytvářejí dojem, že je celý strom v plamenech.
Další velmi známou stavbou z období francouzské nadvlády je vila posledního vietnamského císaře Bao Daie. Ta byla vystavěna v roce 1928 francouzským guvernérem města, a následně předána císaři. Ten ji užíval až do svého sesazení a dnes vila slouží jako hotel. Zároveň se zde ale můžete seznámit s historií císařského Vietnamu.
Pokud si potrpíte spíše na historii zachycenou v muzeích, v Hai Phongu máte mnoho možností, kam se vydat. Městské muzeum nabízí vhled do historie Hai Phongu a různých rolí, které město hrálo v průběhu své historie. Pro milovníky vojenské a námořní historie jsou zde potom dvě muzea. Muzeum námořnictví obsahuje exponáty z celé vietnamské historie, které se týkají mořeplavectví. Zatímco Muzeum Regionu III vystavuje exponáty z vietnamské války.
Pokud se nechcete vázat pouze na jedno město, okolí Hai Phongu nabízí několik zajímavých míst k návštěvě. Otrov Cat Bat se nachází zhruba 50 kilometrů východně od Hai Phongu. Jedná se o ideální destinaci pro každého, kdo miluje tropické pláže a zelené džungle přetékající životem.
Pokud vám stačí pohádková písečná pláž, můžete zvolit i tu v Do Son, která se nachází pouhých 20 kilometrů od města. Zdejší průzračná voda je obzvláště vhodná pro šnorchlování a potápění.
Dalo by se říci, že kuchyně v Hai Phongu si stále zachovává svůj tradiční charakter a nepodléhá příliš vlivům ze světa či okolních částí Vietnamu. Vzhledem k tomu, že Hai Phong je významné přístavní město, velmi často využívanou surovinou jsou zde mořské plody v jakékoliv kombinaci. A samozřejmě počítejte s chili, které se zde využívá v podstaně vyšší míře než u nás.
První z velmi oblíbených jídel Hai Phongu je tzv. Banh Da Cua. Ve vietnamštině to znamená v zásadě červená nudlová polévka z kraba. Kromě surovin, které uhádnete z názvu, se tato specialita skládá také z mnoha druhů zeleniny, jako jsou rajčata, špenát a neptunia. A mimo jiné také velké množství rybích kousků. Obyvatelé Hai Phongu jsou na tuto specialitu obzvlášť pyšní, vzhledem k tomu, že je tato polévka známá po celé zemi a je podávána i v jiných městech. Pokud ale chcete ochutnat originál, musíte se vypravit do Hai Phongu.
Další pochoutkou, kterou můžete ochutnat, jsou sendviče Banh My Cay. Jedná se v zásadě o velmi dlouhý proužek chleba, který je plněný masem, koriandrem a chilli omáčkou. Tuto dobrotu můžete zakoupit většinou na ulici, převážně v přístavní oblasti.
Po celém Vietnamu si můžete užívat charakteristicy tvarovaný rýžový koláček. V Hai Phongu mají vlastní verzi, nazvanou Banh Beo. Připravovaná v páře spolu s cibulí, kachním nebo kuřecím masem a podávaná spolu se sladkou nebo ostrou omáčkou, tato pochoutka stojí za vyzkoušení.
Lehounký pokrm, který vám přijde vhod zejména v jarních měsících, je krabí rolka, zvaná Nem Cua Be. Připravovaná je z toho nejkvalitnějšího krabího masa, mořských řas a strouhanky. Celá směs je na závěr osmažena dozlatova.
Pro ty z vás, kteří mají v oblibě sladkosti, má Hai Phong připravenou další specialitu. Banh Cau, což je v zásadě speciální druh palačinky. Pochází od místní čínské komunity, ale stalo se z ní jídlo ikonické právě pro Hai Phong. Připravovaná je s citronem, a je mnohem sladší a objemnější, než klasické palačinky, na které jste zvyklí z domova.
Hai Phong se nachází v subtropickém pásu a v blízkosti moře, což v zásadě určuje, jaké podnebí zde bude panovat. V Hai Phongu se v létě dočkáte vlhkého a teplého podnebí, kdy teploty budou stoupat až k 40 stupňům. Od dubna do října probíhá období dešťů, ve kterém na město dopadne až 90 % veškerých ročních srážek. Zimní měsíce jsou v Hai Phongu suché, ale relativně teplé. Teploty nikdy neklesají pod nulu, pohybují se v průměru okolo 15 stupňů. Moře je nejteplejší v letních měsících, ale jeho teplota nikdy neklesá pod 22 stupňů.
Vietnam je obecně velmi bezpečná země pro cestování. Místní policie udržuje kriminální živly na krátkém vodítku, takže se nemusíte bát téměř žádných závažnějších zločinů. Na co je ovšem třeba dávat pozor, je klasická majetková kriminalita. Zejména ve větších městech jsou kapsářství a krádeže opravdový problém. Na zalidněných místech si dejte pozor na svůj majetek.
Ve Vietnamu se platí dongem. Za 1 korunu dostanete zhruba 1000 dongů. Vietnam stále patří spíše mezi nízkorozpočtové země, ale můžete si výrazně připlatit, pokud budete vyžadovat luxus. V Hai Phongu ušetříte téměř na všech potravinách i nápojích, stejně tak při objednání většiny služeb. Cenová hladina je zhruba poloviční oproti České republice. Zároveň je velmi obvyklé při nákupech zejména na ulici smlouvat. Cenu lze takto snížit až o 50 %.
Do Hai Phongu se z České republiky obvykle cestuje letadlem. Přímý spoj neexistuje, proto je třeba počítat s přestupy. Je možné přistát i v Hanoji, a zbytek cesty do Hai Phongu cestovat vlakem či autobusem.