Ho Či Minovo Město je jednou z největších metropolí Vietnamu. Mnozí cestovatelé mohou toto město znát pod jeho dřívějším názvem Saigon. Na ploše 2 095 kilometrů čtverečních zde žije kolem osmi milionů obyvatel.
Původní název Ho Či Minova Města byl Prey Nokor. Teprve až v 16. století došlo k přejmenování na Saigon. Do roku 1955 šlo o hlavní město celého Vietnamu. Až po ukončení vietnamské války se město přejmenovalo podle tamního prezidenta a získalo název Ho Či Minovo Město.
Tato půvabná vietnamská metropole se nachází v jižní části země. Konkrétně poblíž známé řeky Mekong. Město se dělí na několik částí, z nich tu nejznámější tvoří oblast nazývaná podle původního pojmenování Saigon. Jde o střed města.
Ne nadarmo je Ho Či Minovo Město označováno za metropoli plnou zábavy a nakupování. Zároveň jde o město s významnou historií, kterou si lze připomenout prostřednictvím nejrůznějších staveb a muzeí.
Začít můžete například Palácem nezávislosti neboli Palácem vietnamského znovusjednocení Norodom. Ten byl vybudován v roce 1868. Čtyřpatrová budova se pyšní řadou slavnostních místností a disponuje i přemírou podzemních tunelů. Návratem do minulosti bude Válečné muzeum, kde můžete nahlédnout do válečné historie. K vidění jsou tady letecké bombardéry, zbraně, skutečná podoba bomb a mnohé další věci. V Ho Či Minově Městě nechybí ani hlavní Historické muzeum, které cílí spíše na minulost samotné země. Dokonce se zde nachází předměty z dynastie Tran a Le.
Ve městě je přemíra pagod neboli budhistických věžových staveb. K těm známým a hodně zajímavým patří třeba Pagoda Giac Vien zhotovená dynastií Nguyen. Kolem ní se nachází několik desítek dřevěných soch a lotosové jezírko Dam Sen. Dále je to Pagoda Giac Lam pocházející z roku 1744. Její nedílnou součástí je socha boha Milosrdenství a 112 dalších dřevěných a pozlacených soch. Ujít si nenechte ani Pagodu Vinh Nghiem. Ta je ostatně největší v Ho Či Minově Městě, a právě na ní si budete moci prohlédnout tradiční japonskou architekturu. Ve výčtu pagod by šlo pochopitelně pokračovat. Je to třeba Pagoda Quang Am z roku 1816, Pagoda Phang Son, jejíž prvopočátky vzniku proběhly v roce 1002, Pagoda Phuoc An Hoi Quan z roku 1902 nebo Pagoda Ong Bon.
Jestliže patříte k milovníkům francouzské architektury, pak se vypravte k japonské verzi katedrály Notre Dame, před kterou se tyčí socha Panny Marie. Stavba této katedrály probíhala v letech 1877 až 1883. Velice zajímavým kulturním zážitkem se pro vás stanou chrámy Le van Duyet a Chrám Nefritového císaře.
Ho Či Minovo Město je plné nevídaných a originálních zážitků. Dokazuje to třeba jeden z nejstarších symbolů města, kterým je budova tržiště Ben Thanh, kde budete moci zažít tradiční nákupy v jejich ryzí podobě. Milovníci válečné historie si nenechají ujít tunely u Cu Chi, což je vlastně okrajové město Ho Či Minova Města. Kolem této metropole se nachází až 250 kilometrů tunelů, k nimž pochopitelně patří nejrůznější střelnice a další turistické atrakce. Něco podobného nabízí tunely ve vesnici Vinh Moc. S pozůstatky války nakonec souvisí i Národní hřbitov Truong Son.
Když si budete chtít udělat vzdálenější výlet do okolí Ho Či Minova Města a poznat také kus vietnamské krajiny, zkuste zavítat do Národního parku Cat Tien, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nebo zvolte přírodní rezervaci v podobě souostroví Condao.
Gastronomie v tomto městě je ryze vietnamská. To znamená, že se pojí s kulturou tohoto města. Jak asi všichni návštěvníci Vietnamu správně tuší, hlavními ingrediencemi zde budou rýže, zelenina, ovoce, luštěniny, ryby a mořské plody. Významnou roli v jídelníčku hrají polévky, které svou konzistencí a hustotou mnohdy připomínají hlavní chody.
Jestliže si v Ho Či Minově Městě chcete užít opravdový gastronomický zážitek, pak navštivte vyhlášené podniky, jakými jsou Li Bai Restaurant, Noir., Qui Cuisine Mixology a Signature Restaurant. Restaurace zaměřené na ryze tradiční jídla jsou Ngon Villa Saigon, The Chopsticks Saigon Restaurant a Den Long – Home Cooked Vietnamese Restaurant.
Při návštěvě Vietnamu můžete zpozorovat odlišné teploty mezi severem a jihem země. Pokud vaše kroky budou směřovat k jižní části, konkrétně do Ho Či Minova Města, připravte se na tyto klimatické podmínky. Léta jsou poměrně teplá, takže počítejte s hodnotami kolem 29 °C. Zimy jsou zde velice mírné, na což má vliv nižší nadmořská místa samotného města. Zimní průměry jsou mezi 15 °C až 17 °C. Počítejte s častějšími srážkami během celého roku. Dokazuje to úhrn ve výši 1 975 milimetrů.
Připravte se na to, že v Ho Či Minově Městě vzrůstají kapesní krádeže. Na frekventovanějších místech si důkladně hlídejte své osobní věci před odcizením. K tomu mimochodem může dojít také přímo na ulici. Poměrně známé jsou krádeže z projíždějících skútrů. Je dobré mít kopii osobních dokladů, kdybyste o originály náhodou přišly.
Buďte pozorní v rámci komplikovaného a hustého provozu, aby vás nesrazilo projíždějící auto, skútr nebo jiný dopravní prostředek. Dvojnásob to platí při přecházení silnic. Nepodceňujte ani hygienické podmínky, které jsou oproti evropským zemím horší. Dbejte na důkladnou tepelnou přípravu pokrmů, což platí při stravování se na ulici.
Ceny v Ho Či Minově Městě jsou v porovnání s Českou republikou velice přijatelné. Na mnoha místech nakoupíte levněji nežli v Čechách a za stejné ceny se vám dostane lepších služeb. Připravte se ale na to, že většina místních z vás bude chtít dostat co nejvíce peněz pod záminkou nabídky různých činností. Zde je výčet několika orientačních cen v bývalém Saigonu.
Toto bývalé hlavní město Vietnamu má své vlastní letiště nacházející se asi osm kilometrů od centra. Právě tam budou směřovat vaše kroky. Z Prahy na letiště Ho Či Minovo Město poletíte s příslušným počtem přestupů. V závislosti na jejich počtu se může délka letu pohybovat od 18 hodin do 35 hodin. Ceny za letenky jsou v průměru kolem 13 000 Kč. V okamžiku přistání na letišti budete mít na výběr, jak se dostat do centra této vietnamské metropole.
Po Ho Či Minově Městě se lze přepravovat následujícími způsoby.