Hue je název relativně malého vietnamského města o velikosti 70,67 kilometrů čtverečních, které je situováno přibližně ve středu země. Zajímavé je to, že Hue bylo jedním z prvních vietnamských oblastí zařazených na seznam světového dědictví UNESCO. K tomu došlo konkrétně v roce 1993.
Osídlení tohoto místa proběhlo hodně dávno. Ve 13. století tato oblast patřila pod stát Dai Viet. Teprve až v 16. století zde vzniklo město s názvem Phu Xuan. Později od počátku 19. století do konce druhé světové války v Hue sídlila královská rodina. Tehdy to byla dynastie Nguyen.
Město se vyznačuje významným kulturním dědictvím, které pochází právě z výše zmíněné dynastie. Už v dávné historii bylo Hue prezentováno jako úspěšné a prosperující město, což mu zůstalo do dnešní doby. V současnosti zde žije přes 350 tisíc obyvatel. Město je situováno na řece Song Huong, což v překladu znamená Voňavá řeka.
Hrobky, pagody, citadela a pravidelné festivaly nejrůznějšího ražení. To je Hue v celé své kráse. Když k tomu přidáte špetku krásné přírody a vynikající gastronomický zážitek, jde o neodolatelnou kombinaci.
Je to citadela nacházející se na řece Song Huong, jenž představuje jednu z nepřehlédnutelných dominant města. Vybudována byla mezi lety 1805 až 1832. Konkrétně za vlády Gia Longa. Tato citadela prezentuje pomyslné uzavřené město, jehož hradby jsou celkem dlouhé a mají kolem deseti kilometrů. Uvnitř tohoto objektu se nachází Císařské město, Vlajková věž s výškou 37 metrů, ale také Pavilon pěti Fénixů a Poslední brána zvaná Ngo Mon. V okolí se nachází dva známé ostrůvky na řece. Těm se říká Huu Bach Ho a Ta Thang Long.
Další krásnou památkou vietnamského města Hue je Pagoda Thien Mu, která pochází z roku 1601. Tento orientální architektonický klenot patří asi k nejznámějším objektům tohoto druhu v Hue. Od této pagody se můžete přesunout k Thai Hoa, což je Palác nejvyšší monarchie. V jeho prostorách se nachází původní královský trůn. Možná i proto je palác označován jako Trůní palác. Nechybí zde starobylá královská kaple nebo pavilon Hien Lamp.
Mezi oblíbená místa v Hue se řadí Tygří aréna Ho Quyen, kde dokonce zůstaly zachovány tygří klece. Místo, v němž se pořádaly boje mezi zvířaty, kde hlavní roli sehrával slon. Velkým lákadlem jsou mimo jiné královské hrobky dynastie Nguyen. Zde jsou podobizny sedmi panovníků, ale také hrobky těch nejvýznamnějších. Těmi byli císař MinhMang a císař Tu Duc.
Výlet si ostatně můžete udělat i kousek za město. Milovníci vietnamské přírody určitě zvolí Národní park Bach Ma s jeho nejvyšším vrcholem ve výšce 1 450 metrů nad mořem. Krásné jsou zdejší vodopády. Při procházkách po turistických stezkách uvidíte hromadu unikátů. Kromě pestré flóry je zde k vidění i jedinečná fauna.
Kousek od Hue se nachází vesnice Thanh Toan, kde se můžete projít po sedmnáct metrů dlouhém a zastřešeném mostě. Zajímavá je především jeho dlouhá historie. Stáří se odhaduje na více jak 200 let. Nebraňte se ani trochu vzdálenějším výletům. Jeden z nich bude směřovat na známou pláž Thuan An. Překrásný žlutý písek, Čínské moře a bezkonkurenční zázemí pro relaxaci v exotickém duchu.
Kuchyně v Hue je oproti jiným částem Vietnamu svá, a tak trochu specifická. Jedním slovem by se místní gastronomie dala označit za palácovou. To znamená, že lidé si zakládají na důmyslnosti a pestrosti jednotlivých pokrmů. Obvykle jsou servírovány mořské plody, krevetová omáčka a také čili papričky, takže se připravte na trochu ostřejší chutě. K místním oblíbeným jídlům patří třeba Báhn Xéo a Bún Bó Hue.
Právě na dobré tradiční pochutiny si můžete zajít do podniku jako jsou Serene Cuisine Restaurant, Cococlub a Shining Corner Restaurant. Jestliže dáváte přednost luxusnějšímu stravování zavítejte do Junrei Restaurant, Le Parfum, Ben Xuan Garden House Theatre nebo do Ancient Hue Garden Houses.
Při návštěvě Hue počítejte se subtropickým až tropickým klimatem. Počasí je zde proměnlivé a během roku si musíte zvykat na vyšší množství dešťových srážek. Letní teploty dosahují hranice 35 °C. V kombinaci s deštěm je zde i vyšší vlhkost. Nejnižší teploty jsou pochopitelně v zimě. Průměrné zimní teploty jsou v rozsahu 24 °C až 26 °C. Toto období je nejdeštivější a velice často zde řádí monzuny. Při cestě do Hue je určitě bezpečnější a lepší vyhýbat se zimním monzunům.
Z obecného hlediska se vietnamské město Hue pojí s průměrnou kriminalitou. Přesto byste si v tomto městě měli dávat pozor hlavně na kapesní zloděje. Ti řádí na frekventovanějších místech. Odlehlejším čtvrtím se po setmění raději vyhýbejte. Společnost v Hue však nemusí být vaším jediným nepřítelem.
Druhým je samotná příroda. Pozor si dávejte na období dešťů, které v okolí města Hue mohou způsobovat lokální záplavy. Monzunová období nejsou zrovna ideálním čase pro návštěvu tohoto vietnamského města.
Cestování po Vietnamu je spjato s velice nízkými náklady, což lze tvrdit i o městu Hue. Nabízený sortiment a služby jsou zde opravdu levné, minimálně co se srovnání s Českou republikou týče. Níže si můžete prohlédnout orientační ceny.
Jestliže míříte do vietnamského městečka Hue, vezměte to rozhodně leteckou dopravou. Pokud letíte z Prahy, je třeba počítat s přestupy. Celková doba letu je mezi 21 až 24 hodinami. Náklady na letenku se pohybují od 15 000 Kč a výše. Pokud byste se náhodou nacházeli v oblíbeném městě Hanoji, můžete do Hue doletět za hodinu letadlem nebo zvolíte pozemní cestu. Vlakem i autobusem to trvá přibližně 14 hodin. A jak cestovat po samotném městě?