Sa Pa, městečko v malebném vysokohorském údolí, přímo láká k návštěvě. Obklopené terasovitými, stále zelenými rýžovými poli, krčící se ve stínu nejvyšší vrcholů celého Vietnamu, toto městečko má návštěvníkům rozhodně co nabídnout.
Domov pro pět různých etnik, Sa Pa je ideálním místem pro poznání starobylých zvyků a ochutnání tradičních pochutin, které zdejší obyvatelé připravují již po staletí. Jeho poloha je také ideální pro ty návštěvníky, kteří mají v oblibě vysokohorskou turistiku a adrenalinové zážitky.
Ať tak či onak, Sa Pa je místo, které ve Vietnamu rozhodně stojí za návštěvu.
Sa Pa je svou polohou ideální pro ty cestovatele, kteří rádi tráví svou dovolenou na vysokohorských úbočích a především v pohybu. Městečko se nachází zhruba 350 kilometrů severovýchodně od Hanoje, hluboko v pohoří Hoang Lien Son.
Nejzajímavější cíl, který se v okolí nachází, je samotný nejvyšší vrchol Vietnamu, hora s názvem Fan Si Pan. Ta je od městečka vzdálená pouhých 19 kilometrů. Je přístupná po celý rok, takže ať už jste na tomto místě kdykoliv, budete mít šanci se na ní podívat. Nachází v národním parku Hoang Lien, který se rozkládá po velké části okolních hor a lesů. Jeho úkolem je chránit unikátní faunu a flóru, kterou v horách můžeme najít. Je ovšem ideální příležitostí pro další turistiku. I další vrcholy čekají na objevení, a překvapivě k velké části z nich jsou přístupné cesty.
V horách je možné cestovat na vlastní pěst, mapy a informace o trekových trasách jsou dostupné v místním turistickém centru. Pokud ovšem plánujete delší cestu, spojenou například s přespáním v některé z přilehlých vesnic, je pomoc místního průvodce vpravdě neocenitelná.
Jestliže jste přišli do Sa Pa poznávat místní zvyky a kulturu, máte k tomu několik příležitostí. Nejjednodušší je samozřejmě vyrazit do odlehlejších částí města, kde se můžete setkat s obyvateli města, kteří stále žijí původním způsobem života.
Dobrým a zajímavým způsobem je také návštěva některého z místních tržišť, která jsou stále využívána k nákupům předmětů denní potřeby. Mezi taková tržiště patří například Coc Ly, či to v Bac Ha.
Posledním spolehlivým způsobem, jak se něco dozvědět o lokálním životě, je návštěva některé z okolních vesnic. Některé z organizovaných výprav se zaměřují právě na poznávání místních zvyků a seznámení turistů s domorodci, ale není vůbec třeba se vázat na průvodce.
Můžete vyrazit po horských stezkách sami. Pokud nevynecháte vesnice jako Cat Cat, Ta Phin a Sin Chai, která je domovem Hmongů, jistě budete spokojeni.
V samotném Sa Pa můžete navštívit místní muzeum a malou katedrálu, která je centrem náboženského života ve městě.
Pokud si potrpíte na alkohol a noční život, ani vy nebudete v Sa Pa zklamáni. Velmi vyhlášené jsou místní podniky jako The H’mong Sisters a Wooden Pub. Zde se dočkáte bohaté zásoby alkoholu i živé hudby.
Některé z luxusnějších hotelů v okolí Sa Pa začaly pro své hosty budovat lázeňské rezorty. Procedury jsou pro vás přístupné i v případě, že nejste hostem, takže pokud budete příliš znaveni z předchozích túr, můžete strávit celý den v lázních.
Gastronomie v Sa Pa se celkem liší od té, která je obvyklá v jiných částech Vietnamu. Je to způsobené převážně odlehlostí celé oblasti, která tak měla možnost se vyvíjet úplně jiným způsobem, než zbytek země.
Suroviny, které jsou v místních specialitách využívány, jsou na místě snadno dostupné. Jedná se především o všudypřítomnou rýži, ale i vepřové, kuřecí a koňské maso. Dále jsou velmi oblíbené různé druhy zeleniny a hub, které rostou v okolních lesích.
Zajímavou specialitou, se kterou se můžete v Sa Pa setkat, je rýže vařená v bambusu. Původně byla takto připravovaná rýže využívána jako zdroj energie při výpravách v horách, ale postupně se začala využívat i při stolování ve městě. Její příprava probíhá tak, že je nejprve krátký kus bambusu vyplněný místní lepivou rýži, následně se přidá voda a sůl. Poté se celý bambus obalí banánovými listy a opeče nad ohněm. Hotová rýže se podává s pečeným vepřovým nebo kuřecím masem.
Velmi častá je v Sa Pa příprava masa na grilu. Ať už se jedná o vepřové, koňské nebo kuřecí maso, místní si vždy najdou čas na přípravu perfektně propečeného kusu masa.
Často se zde setkáte i s rybami. Na grilu jsou většinou připravovány malé, potoční ryby, zatímco lososi jsou podáváni ve speciálním salátu či vařeni. Lososům se ve zdejším vysokohorském klimatu daří, takže jejich maso je mnohem chutnější, než jejich druhů z Evropy či Severní Ameriky.
Polévka Thang Co je specialitou komunity Hmongů, která žije jak v Sa Pa, tak v okolí. Je připravována z masa a vnitřností buď vepřů, nebo koní. Další specialitou tohoto etnika je potom sušené maso s názvem Khang Gai, které bylo vždy využíváno na cestách po horách, pro svou výjimečnou trvanlivost.
Velmi využívanou surovinou jsou v okolí Sa Pa houby. Většinou jsou připravovány spolu s masem, zeleninou a kořením. Cestovatelé, kteří je ochutnali, tvrdí, že si houby v sobě zachovávají něco z vysokohorské půdy, na které vyrostly.
Jako tradiční nápoj v Sa Pa by se překvapivě dal označit cider, pocházející z divokých jabloní, roustoucích na úbočích okolních hor. Lidé z města a okolních vesnic vždy jablka sbírali, a od té doby zde vznikla tradice výroby cideru. Oproti klasickému cideru, na který jste zvyklí ovšem chutná trochu jinak. V chuti se promítne jak více sladkosti, tak samotného stromu, který roste v úplně jiných podmínkách, než jeho nížinné obdoby ze kterých se cider vyrábí u nás.
Sa Pa se nachází v subtropickém pásu, takže se zde střídají dvě hlavní období, jako ve zbytku Vietnamu. Ale vzhledem k vysoké nadmořské výšce a vzdálenosti od moře jsou zdejší teplotní výkyvy mnohem extrémnější.
V zimě, trvající od ledna do února, zde teplota může klesnout až pod bod mrazu, ale se sněhem či ledem se zde setkáte málokdy. V zimě je ale velmi obvyklá hustá mlha.
Období sucha začíná okolo ledna, a končí v polovině srpna. Od srpna lez očekávat deště, které budou trvat následující půlrok.
Vietnam je obecně velmi bezpečná destinace, ale obzvlášť oblasti jako je právě Sa Pa jsou pro turisty ještě bezpečnější než velká města. Majetková kriminalita, která je ve Vietnamu problém, je zde téměř vyloučena.
Samozřejmě je lepší si dávat na peníze i doklady pozor, ale pokud se budete řídit zdravým rozumem, nepřihodí se vám nic zlého.
Ve Vietnamu se platí dongem. Jedu korunu si ovšem koupíte za 1000 dongů, vzhledem k tomu, že má tato měna velmi slabé postavení. Vietnam a Sa Pa také patří mezi destinace, u kterých oproti České republice výrazně ušetříte při nákupu zboží i služeb.
V Sa Pa je třeba umět smlouvat. Můžete získat až 50 % slevu, když zvládnete toto umění. Ceny jsou i tak oproti úrovni v Čechách o polovinu menší.
Pokud se chcete dostat do Sa Pa, nejlepší je nejprve dorazit letadlem do Hanoje, a odtud vlakem do Lao Cai. Odtud je možné se dostat až do Sa Pa autobusem, nebo jedním z taxíků, které jsou ve městě dostupné.